https://kultura.denik.cz/hudba/jarek-nohavica-na-polskych-dnech-v-ostrave20091023.html

 

Vyvrcholoením festivalu Polské dny v Ostravě by se pro mnohé mohl stát 3Koncert písničkářů. Jaromír Nohavica si pozval své 2 hudební přátele, aby s nimi zazpíval Ostravě v sobotu 7.listopadu v Nové aule VŠB-TU v Porubě. Jedním z účinkujících bude Polák Antonï Muracki, kterého můžeme rovněž slyšet interpretovat Nohavicovy písně na dvojcédéčku Swia wedlug Nohavicy, jenž před nedávnem vyšlo v Polsku. Dalším hostem bude německý písničkář Frank Vieweg. Ten zpřístupňuje Nohavicovy texty a melodie německému publiku a nedávno představil v Berlíně CD a knihu Solange man singt (Dokud se zpívá).

Média

Český rozhlas

Petruška Šustrová: Platany
30.04.2009 08:35
Polský státní svátek, upomínající na rok 1791, kdy byla v Polsku vyhlášena ústava, se slaví 3. května, a to letos připadá na pondělí, den k oslavám nepříliš příhodný. A tak ho pražské polské velvyslanectví slaví ve čtvrtek, a polský konzulát v Ostravě s ještě větším předstihem - už v úterý 28. dubna. V Ostravě měla oslava ještě další důvod. Polský konzul Jerzy Kronhold se rozhodl, že dva mohutné platany, které stojí v zahradě konzulátu, nazve jmény Lech a Václav - po Lechu Wałęsovi a Václavu Havlovi. A konala se oslava: byly projevy, po nich byla odhalena pamětní deska, a pak hosté chodili zahradou, jedli, popíjeli a povídali si.
Velice mě ten nápad potěšil, protože je to taková jemná připomínka toho, čeho si většinou už neumíme moc vážit a na co málo myslíme. Lech Wałęsa i Václav Havel se proslavili dávno předtím, než byli zvoleni prezidenty svých zemí. Jejich jména svět znal a jistě zůstanou v paměti především jako jména statečných nenásilných odpůrců komunistického systému. Pojmenování platanů připomíná v úctě oba ty významné muže, ale zároveň obsahuje také hlubší a obecnější myšlenku: radost z toho, že jsme se zbavili systému, v němž se nedalo svobodně žít.
Potěšilo mě, že mě pan Kronhold na oslavu pozval a ráda jsem se na ni vypravila, i když je to lán cesty. Byli tam biskupové a různí starostové, různí čeští i polští zastupitelé, představitelé spolků a nevládních organizací, ale také pedagogové, i někdo z diplomatického sboru. Z ostravského zastupitelství jsem neviděla nikoho, což mě překvapilo. Počasí zahradní slavnosti přálo, den byl jako malovaný, pohoštění báječné, a všichni se na sebe přívětivě umívali. Mluvilo se česky, polsky i "po našemu", tedy šlonzácky, a bylo velmi příjemné, jak přirozeně a snadno přítomní přecházeli z jednoho jazyka druhého. Dozvěděla jsem se, že v Ostravě na podzim chystají polské dny, a tiše jsem se radovala, že nejsem sama, kdo má rád zemi našeho severního souseda.
Přece jen ale pod tou sváteční náladou ležel stín starosti. Několikrát jsem vyslechla, jak někdo vyjadřuje údiv - jak je možné, že lidé po všem, co zažili, pořád ještě dokážou volit komunisty? Copak se nepamatují na to, co bylo? Copak chtějí, aby se to vrátilo?
Nevím, zda to byla všeobecná nálada oslavy, samozřejmě jsem mluvila jen se zlomečkem hostů, bylo tam na dvě stě lidí. Na zpáteční cestě ve vlaku jsem ale přemýšlela o tom, kolikrát jsem za poslední měsíce už takové úvahy slyšela nebo četla. Podobně jako stížnosti na politiky, kteří se málo starají o běžné lidi, žijí si ve své skleněné kleci a jakoby je zajímalo jen to, budou-li příště zvoleni. Sama o tom ostatně taky občas dumám a mívám pocit, že se ve vzduchu vznáší něco neblahého, dotěrné rozčarování, které tiše a neúprosně otravuje naše mysli. Většinou tomu čelím tak, že se pustím do práce; člověk se do ní ponoří, zapomene na nepříjemné zprávy a tušení, a vzniká něco pozitivního. A platany v ostravské zahradě polského konzulátu tiše šumí a připomínají, že bylo mnohem, mnohem hůř.
 MP3 Flash player. Credits, license, contact examples: https://pyg.keonox.com/flashmp3player/
Petruška Šustrová: Platany
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  
Autorka je novinářka

 
MF Dnes

https://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=259&r=mfsevermorava&c=1078789

Moravskoslezský (Kultura)
Polské dny lákají na filmy i hudbu

Ostrava - S polskou kulturou se budou moci seznámit studenti i veřejnost od 5. do 9. listopadu v Ostravě. Vypuknou totiž Polské dny.
V rámci zajímavé kulturní akce, jejíž první ročník letos pořádá Matiční gymnázium s konzulátem Polské republiky, zhlédnou návštěvníci malý filmový festival současných polských filmů či si vyslechnou koncert světoznámého jazzového tria Andrzej Jagodzinski Trio.
„Polské dny se v Ostravě konají pod záštitou polského konzula Jerzyho Kronholda," říká profesorka Matičního gymnázia Renáta Macečková s tím, že projekt má dvě části. „Pro studenty a pro veřejnost. Program proběhne v klubu Parník a v Minikino kavárně,“ dodává Macečková. Projekt Polské dny v Ostravě si klade za cíl sblížit český a polský kulturní prostor. Ty sice k sobě geograficky nemají daleko, ale v oblasti společenské dokážou zaujmout.
„Polsko je sice náš sousední region, avšak při exkurzi našich studentů v Krakově a Osvětimi jsme zjistili, že se někteří s polštinou potýkají. Spojili jsme proto příjemné s užitečným,“ popisuje vznik projektu Renáta Macečková.
Slavnostní zahájení akce bude ve středu 5. listopadu od 19 hodin v Minikino kavárně úvodním slovem polského konzula Jerzyho Kronholda. Návštěvníci se například mohou těšit i na předpremiéru nejúspěšnějšího polského filmu za rok 2007, Fígle, který byl nominován na Oscara.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko
Autor:
DENISA TELAŘÍKOVÁ

Moravskoslezský deník

https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/20081104_polskedny_ostrava_program.html
Ostravanům se představí Polsko v různých podobách
Ostrava - V Ostravě se v termínu od 5. do 9. listopadu uskuteční zajímavá kulturní akce – a sice Polské dny v Ostravě. Jedná se o první ročník a pořadatelské role se ujalo Matiční gymnázium Ostrava ve spolupráci s generálním konzulátem Polské republiky.
Autor:
Šárka Mrvová

„Projekt si klade za cíl sblížit polský a český kulturní prostor,“ přibližuje za organizátory smysl akce Romana Vlková z Matičního gymnázia Ostrava.
Součástí akce bude třídenní filmový festival současných polských filmů v Minikino Kavárně. Mezi největší divácká lákadla by měly patřit předpremiéry úspěšných filmů loňského roku Fígle a Čas umírat. Pozoruhodné bude rovněž uvedení dvou polských filmů Zítra jdeme do kina a Rezervace nebo projekce polsko-slovenského filmu Jahodové víno s českými herci.
Milovníci hudby se mohou těšit na koncert světoznámého jazzového tria Andrzeje Jagodzinského, který se uskuteční 6. listopadu od 19 hodin v klubu Parník.
Zajímavá akce proběhne také 7. listopadu v Domě knihy Librex na Smetanově náměstí v Moravské Ostravě. Od 17 hodin bude připraveno setkání s autorem Leszkem Mazanem – autorem četných publikací tematicky spojených s Prahou a Krakovem. Začátek je v 17 hodin.
Slavnostní zahájení Polských dnů v Ostravě se uskuteční ve středu 5. listopadu 2008 v 19 hodin v Minikino Kavárně za přítomnosti generálního konzula Polské republiky Jerzyho Kronholda. Doprovodné akce na www.mgo.cz.

Haló, Ostrava!

https://www.kotarbova.eu/0081101PolskeDny.htm


Polské dny v Ostravě
 
Od 5. 11. 2008 bude probíhat 1. ročník akce nazvané Polské dny v Ostravě. Organizátory jsou Matiční gymnázium a Generální konzulát PR. Program zahrnuje festival současných polských filmů v Minikino Kavárně v Moravské Ostravě, dále koncert světoznámého jazzového tria Andrzeje Jagodzinského (dne 6. 11. od 19 hod.) v klubu Parník a besedu s autorem několika knih Leszkiem Mazanem (18. 11. v 17 hod.) v Domě knihy Librex.
 
Slavnostní zahájení Polských dnů bude 5. 11.  - Minikino Kavárna.
   
Studenti Matičního gymnázia, po exkurzi do Krakova a Osvětimi a zhlédnutí uvedeného kulturního programu, vytvoří sborník prací, reagujících na celou akci.
 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode