8.11. v 17 hodin - Mariusz Surosz - Dům knihy LIBREX

Beseda s autorem o knize Pepíci.

Netradiční pohled polského historika na významné osobnosti československých dějin.  

Zájem Poláků o Čechy, českou společnost a historii potvrdila letos vydaná kniha polského novináře a historika Mariusze Surosze, která v Česku vyšla pod názvem Pepíci; dramatické století Čechů. Portréty významných českých osobností, např. Vlasty Chramostové, Klementa Gottwalda nebo Jana Masaryka, jsou pozoruhodné právě svým autorským pohledem jakoby zvenčí, kdy jsou příběhy našich dějin nahlíženy polskýma očima. Číst ze své prvotiny a představit svou práci českým čtenářům přijede autor 8. listopadu do ostravského Domu knihy Librex.

10.11. v 17 hodin - Mariusz Szczygiel - Dům knihy LIBREX

Beseda se známým autorem o knize Udělej si ráj.

Polský novinář a spisovatel, který sám sebe označuje za čechofila, přijede 10. listopadu do Ostravy představit svou novou knihu Udělej si ráj. Stejně jako předchozí bestseller Gottland je i tato práce zaměřená na Čechy, tentokrát však zůstává Szczygiel v současnosti a vypravuje o tom, co Poláka může fascinovat na dnešní české kultuře a společnosti. Kniha není zajímavá jen tematicky, ale také nezaměnitelným autorovým stylem, kdy pozoruhodně balancuje na hranici publicistiky a beletrie, ctí fakt, humor i pointu. Ukázky z knihy Udělej si ráj přečte herec Národního divadla moravskoslezského Vladimír Polák a chybět samozřejmě nebude ani beseda účastníků s autorem.

 

 10. 11. Gottland - Divadlo Jiřího Myrona


Režie Jana Mikulášek a dramaturgie Marek Pivovar.

Gottland je nejen království jistého popového zpěváka v Jevanech, ale také kniha reportáží, kterou napsal polský novinář a spisovatel Mariusz Szczygieł a která je celá o Češích a České republice. V Polsku se stala ihned po vyjití v roce 2006 bestsellerem. Nejinak tomu bylo u nás o rok později. A co více: v prosinci minulého roku získala Evropskou literární cenu. Češi pro Szczygieła zdaleka nejsou jen národem Švejků, zbabělců a pivních remcalů. Autor se ve strhujících reportážích věnuje množství osobností: obuvníku Baťovi, sochaři Švecovi (autorovi Stalinova pomníku v Praze), triu Golden Kids (Kubišová, Neckář, Vondráčková), herečce Baarové, lékařce a političce Moserové (která ošetřovala Jana Palacha) a dalším. Na pozadí jejich pohnutých osudů vyplouvá na povrch lehký obraz tzv. „české povahy“. Je to pohled jednou ironický, jindy humorný, často tragikomický, vždy však chápavý. Převést jeho skvělé dílo do divadelní řeči se rozhodli režisér Jan Mikulášek a dramaturg Marek Pivovar. Pojďte se s námi podívat sami na sebe s odstupem člověka, který se Čechem, Moravanem ani Slezanem nenarodil, ale má k nám mnohem blíže než mnozí z nás mezi sebou.

 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode