Hitem letošních Polských dnů je Jacques Rupnik

Ostrava – Letošní ostravský podzim opět v kulturní oblasti obohatí multižánrový festival Polské dny v Ostravě.

Politolog Jacques Rupnik
Politolog Jacques Rupnik
Autor: Deník Jiří Sláma

Jeho čtvrtý ročník se uskuteční v první půli listopadu a diváky láká na mnohé novinky ze současné polské kulturní scény.

„Festival, který vznikl z iniciativy Matičního gymnázia Ostrava a Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě, hostí také letos několik významných osobností,“ říká dramaturgyně festivalu Romana Vlková. „Ve čtvrtek 10. listopadu se Ostravanům představí Mariusz Szczygiel, jenž na svůj bestseller Gottland letos navázal neméně zajímavým titulem Udělej si ráj. Ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským zveme nejen Szczygielovy příznivce na reprízu divadelní adaptace Gottlandu.

Ta proběhne rovněž 10. listopadu v 18.30 hodin,“ doplňuje Vlková. Druhým vzácným hostem festivalu je Mariusz Surosz, který je v Česku známý díky knize s názvem Pepíci.

„Polský novinář a historik z ní bude v Domě knihy Librex předčítat v úterý 8. listopadu,“ nahlíží Vlková do programové nabídky letošních Polských dnů, jejichž velkým tahákem by mohla být diskuse známého politologa a historika Jacquese Rupnika (na snímku) s českým novinářem a spisovatelem Karlem Hvížďalou.

Obě významné osobnosti vystoupí v divadle Aréna už tento pátek od 18 hodin. Již tradiční součástí Polských dnů v Ostravě je malá filmová přehlídka festivalově úspěšných polských filmů.

„Letos zveme diváky do tradičního prostředí Minikina, kde budou od 2. listopadu moci zhlédnout tři ukázky současné polské kinematografie. Jedná se o festivalově úspěšné snímky, které zatím není možné navštívit v rámci oficiální distribuční sítě ČR. Film Černý čtvrtek pojednává o gdyňských událostech v roce 1970, Křtiny jsou psychologickým snímkem o muži s temnou minulostí a děj filmu Mezi dvěma ohni se odehrává ve švédském uprchlickém táboře,“ přibližuje Vlková.

Kromě toho chystá organizátorský tým Polských dnů v Ostravě koncert krakovského jazzmana Jurka Bozyka a dvě výstavy. „První z expozic je věnovaná osobnosti polského nobelisty Czeslawa Milosze, od jehož narození letos uplynulo sto let. Její vernisáž, která proběhne už dnes v pasáži Knihovny města Ostravy, vlastně celé Polské dny neoficiálně zahájí. Druhá výstava už v prostorách Nové radnice představuje polské přístavní město Gdyni ve fotografiích,“ uzavírá festivalová dramaturgyně Romana Vlková.

Fotogalerie: 4. ročník

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode